Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?

05/12/2018 0 przez Maria Piętka

Jedni kierowcy uważają, że jest niezbędna, drudzy nawet nie wiedzą co ich apteczka ma w środku. Czy za brak apteczki samochodowej mogę dostać mandat? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości.

Apteczka samochodowa, w przeciwieństwie do homologowanego trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, nie jest elementem obowiązkowym samochodu pod warunkiem, że nie jest to pojazd “pracujący” taki jak taksówka, samochód szkoły nauki jazdy i ośrodka egzaminacyjnego, autobus czy samochód ciężarowy przewożący osoby.

Warto jednak do tego tematu podejść bardziej zdroworozsądkowo i zaopatrzyć się w odpowiednią apteczkę, aby w sytuacji w której dojdze do nieszczęścia, nie być skazanym na improwizację. Jako świadkowie zdarzenia udzielając pierwszej pomocy możemy realnie uratować życie osobom poszkodowanym.

Również w świetle obowiązującego prawa jesteśmy poprostu zobligowani do udzielania pierwszej pomocy osobom, którym ta pomoc jest potrzebna (Artykuł 162 Kodeksu karnego). Dlatego warto zawsze mieć przy sobie tych kilka rzeczy, które po pierwsze zapewnią nam bezpieczeństwo podczas działania na miejscu zdarzenia a po drugie w naszych rękach staną się fachowym narzędziem do wykonania podstawowych czynności ratujących życie.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa i gdzie ją kupić?
Najgorszym możliwym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w hipermarkecie w typową, najtańszą apteczkę. Sami kierowani ciekawością jakiś czas temu zaopatrzyliśmy się w zareklamowaną w gazetce jednej z popularnych sieci handlowych apteczkę. Wydając nieco ponad 20zł staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami:

2 bandaży
chusty trójkątnej
gazy jałowej 1/4 m2
ustnika do sztucznego oddychania (kawałek folii z dziurką)
2 plasterków
foliowych rękawiczek do farbowania włosów
…i oczywiście eleganckiej, czerwonej saszetki 🙂

Z takim zestawem niewiele jesteś w stanie zdziałać podczas udzielania pierwszej pomocy. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto, bo za te same kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych możesz skompletować własny, zestaw pierwszej pomocy, który będzie zawierał takie akcesoria, jakie są naprawdę niezbędne do niesienia sprawnej pomocy ofierze wypadku. A płacić jedynie za to, że pudełko jest ładne, czerwone i wygląda profesjonalnie – naprawdę niewarto. Nie ma kompletnie znaczenia w czym będą przechowywane twoje akcesoria – ważniejsze jest, aby nie dopuścić do przerostu formy nad treścią. Sprzęt możesz umieścić w dowolnym pudełku, które jedynie ma zabezpieczyć rzeczy przed zniszczeniem, wilgocią itp.

W kwestii zawartości apteczki istnieje duża dowolność. Oczywiście zostały określone odpowiednie normy wyposażenia ale nie dotyczą one pojazdów wykorzystywanych do jazdy amatorskiej, a zatem nie ma potrzeby zaopatrywania się w duże, zaawansowane apteczki, przewidziane na przykład jako wyposażenie autobusów. W zależności od naszych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w naszej osobistej apteczce samochodowej mogą znaleźć się różne akcesoria. Do minimum – wystarczającego, aby pomóc w większości przypadków należą:

Maseczka/aparat do sztucznego oddychania
Jej koszt to od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od stopnia zaawansowania. Przy zakupie, pamiętaj, aby był to przyrząd, który będziesz potrafił obsłużyć w każdych warunkach – w ciemności, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ważne jest, aby maseczka zapewniała maksymalną higienę użytkowania a jej konstrukcja umożliwiała intuicyjne użycie.

Rękawiczki ochronne i folia izotermiczna
Jeden z najważniejszych elemantów apteczki – niech to nie będą wspomniane wyżej foliowe rękawiczki do farbowania włosów. Koszt najprostszych lateksowych rękawiczek, dostępnych w każdej aptece to od 10 do 30 gr za parę (zaopatrz się przynajmniej w 2 pary). Folia izotermiczna, zwana także kocem izotermicznym, folią NRC, bądź folią życia jest bardzo przydatna we wszelkich niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Powinno się jej używać w każdym przypadku, kiedy człowiek znajdzie się na jezdni. Jej koszt to 6-8 zł.

Materiały opatrunkowe
Nie ma potrzeby zaopatrywania się w dziesiątki rolek bandaży. Watę, którą można znaleźć w gotowych, sklepowych zestawach możesz odrazu śmiało usunąć z apteczki. Jest ona najgorzyszym rozwiązaniem na tamowanie krwotoków czy zaopatrywanie ran. Uzupełnij swoją apteczkę w bandaże dziane różnej wielkości (wąskie, średnie i szerokie, po dwie rolki każdego rodzaju) oraz co najmniej w jedną rolkę bandażu elastycznego. Do tego dołącz gazę (dwa opakowania po 1/2 m2) i 1 rolkę przylepca zwanego dawniej poloplastrem. Za wszystko zapłacisz maksymalnie kilkanaście złotych.

Jest to skład podstawowy, stanowiący absolutne minimum, ale zupełnie wystarczający do uratowania życia osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. Jeżeli wydatek kilkudziesięciu złotych więcej nie jest dla Ciebie problemem warto rozszerzyć skład samochodowej apteczki o następujące elementy:

  •  latarka – nierzadko na miejscu wypadku przyjdzie Ci pracować w całkowitej ciemności;
  •  zbijak do szyb – zbicie samochodowej szyby wymaga odpowiedniego sprzętu – to naprawdę twarda i solidna konstrukcja;
  • nóż do cięcia pasów – pasy samochodowe mogą w niektórych wypadkach stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo – znacznie opóźniać bądź całkowicie uniemożliwiać ewakuację rannego z samochodu. Zdarza się, że do niektórych apteczek promowanych jako “profesjonalny zestaw pierwszej pomocy” dołączony jest zwykły nóż do tapet. Nóż do tapet to… nóż do tapet, i przy takim zastosowniu powinien pozostać. Nie licz, że w sytuacji w której będziesz ratować osobę z rozbitego pojazdu w czymkolwiek pomoże. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup, uniwersalnej latarki samochodowej, która ma wbudowany nóż do cięcia pasów i zbijak do szyb.
  • kamizelka odblaskowa – pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Bądź widoczny na miejscu wypadku i za każdym razem kiedy musisz wyjść na jezdnię.

Nie przesadzajmy z ilością sprzętu ratowniczego jaki wozimy w swoim samochodzie, bo zamiast zwiększenia bezpieczeństwa, zafundujemy sobie ogromny bałagan. Nie trudno wyobrazić sobie jaki będzie efekt, kiedy w nerwach będziemy musieli znaleźć potrzebny nam sprzęt pod stertami niepotrzebnych “gadżetów”. Miejmy przy sobie tylko to, z czego będziemy umieli i mogli skorzystać jednoosobowo. Sprzęt w ilości wystarczającej na jedno zdarzenie.

Bardzo ważne jest, aby do apteczki samochodowej nie wkładać żadnych leków! Po pierwsze to jedna z elementarnych zasad w udzielaniu pierwszej pomocy – osobie poszkodowanej nie podajemy żadnych leków. Po drugie warunki atmosferyczne panujące w naszym aucie nie są odpowiednie do ich przechowywania. Temperatura w samochodzie waha się od -20 do +60 st. C, a większość leków wymaga aby być przechowywana w temperaturze pokojowej. To samo dotyczy środków dezynfekcyjnych – nie przechowuj w apteczki samochodowej spirytusu, wody utlenionej, jodyny itp.

[Głosów:0    Średnia:0/5]