Biegunka – wszystko co powinieneś wiedzieć

Biegunka – wszystko co powinieneś wiedzieć

25/11/2018 0 przez Maria Piętka
Biegunka to objaw chorobowy (podrażnienia lub stanu zapalnego śluzówki jelit) polegający na oddawaniu zwiększonej ilości półpłynnych, płynnych bądź papkowatych stolców z częstością powyżej 3 razy na dobę. O biegunce powiemy również gdy przy jednorazowym wypróżnieniu w stolcu pojawi się krew, śluz czy ropa – mamy wtedy do czynienia z biegunką inwazyjną, która na pewno kwalifikuje się do konsultacji lekarskiej, gdyż groźne dla człowieka mikroorganizmy w postaci bakterii i pierwotniaków rozprzestrzeniają się z krwią po całym ciele rozsiewając zakażenie.

Biegunka występuje gdy zostaje zaburzona funkcja jelit a towarzyszą jej również bardzo często bóle brzucha, nudności i wymioty, nierzadko gorączka, dreszcze oraz niebezpieczne dla zdrowia i życia odwodnienie czy głębokie zaburzenia elektrolitowe/ kwasowo-zasadowe, które mogą doprowadzić do tzw. wstrząsu hipowolemicznego (stanu bezpośredniego zagrożenia życia).

Zwykle biegunka powstaje na skutek infekcji przewodu pokarmowego na tle zakażeń wirusowych bądź bakteryjnych (poprzez bezpośrednie zakażenie bakteryjne lub za pośrednictwem endotoksyn bakteryjnych). Może być również niezakaźna np. wywołana w przebiegu przewlekłej, zapalnej chorobie jelit.

Inne przyczyny powodujące biegunkę:

– upośledzone trawienie i wchłanianie pokarmów np. przy zapaleniu trzustki
– zbyt gorące/zimne posiłki
– strach i stres
– uczulenie na określony produkt spożywczy
– nadczynność tarczycy
– zatrucie grzybami, rtęcią, lekami
– po zabiegu chirurgicznym wykonywanym na przewodzie pokarmowym
– zaburzenia hormonalne
– rak żołądka

Naszego niepokoju nie powinna wzbudzać biegunka trwająca dzień, dwa jak również taka w przebiegu stresu, oczywiście nie powodująca dużego odwodnienia. W sytuacji gdy biegunka utrzymuje się powyżej 48 godzin lub gdy nie wiadomo jaki czynnik ją wywołał dobrze zasięgnąć porady lekarza w celu weryfikacji czym została ona spowodowana oraz ustalenia właściwego leczenia.

Istnieje wiele prostych, domowych sposobów na powstrzymanie biegunki. Podstawowym działaniem jaki powinniśmy wdrożyć udzielając pomocy osobie z biegunką jest przede wszystkim odpowiednio duża podaż płynów oraz stosowanie odpowiedniej diety. Płyny podawane osobie z biegunką powinny być obojętne np. przegotowana woda, gorzka herbata. Dieta ścisła – ryż, kleik na wodzie, suchary. Zupa marchewkowa, banany, duszone jabłka, jagody i czarna porzeczka – te produkty dobrze chłoną wodę są więc ważnymi elementami przeciwbiegunkowej diety.

By nadmiernie nie rozcieńczyć osocza obok wody i napojów trzeba podawać elektrolity (w saszetkach bądź tabletkach do rozpuszczenia w wodzie) ponieważ ich brak może szybko doprowadzić do groźnych powikłań w tym zaburzeń rytmu serca. Przy domowym leczeniu biegunki trzeba pamiętać również o stosowaniu preparatów zapierających, probiotycznych oraz działających ochronnie na błonę śluzową – do kupienia w każdej aptece bez recepty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]