Dlaczego nie należy popijać leków sokiem z grejpfruta?

Dlaczego nie należy popijać leków sokiem z grejpfruta?

28/12/2018 0 przez Maria Piętka

Sok grejpfrutowy jak i sam owoc z powodzeniem mogą być częścią zdrowej diety. Ten cytrus jest bogaty w wiele substancji odżywczych i minerałów, w tym w witaminę C czy potas – których organizm potrzebuje do prawidłowego działania. Ale grejpfrut może okazać się szkodliwy gdy wpływa na sposób działania leków. Jeżeli masz wysokie ciśnienie krwi lub arytmię (nieregularne lub nieprawidłowe bicie serca) i w związku z tym przymujesz leki, upewnij się czy ten pyszny owoc Ci nie zaszkodzi.

Jak sok grejpfrutowy wpływa na niektóre leki?

Po połknięciu leku jest on rozkładany (metabolizowany) przez enzymy i/lub wchłaniany przy użyciu transporterów w komórkach znajdujących się w jelicie cienkim. Sok grejpfrutowy może powodować problemy z tymi procesami i np blokować enzymy czy transportery, powodując zbyt duże lub zbyt małe stężenie leku w organizmie. Za takie działanie odpowiedzialne są naturalnie występujące w grejpfrucie substancje chemiczne (w szczególności furanokumaryna) wytwarzane przez rośliny do obrony przed drapieżnikami. Dlatego ważne jest, aby w sytuacji kiedy przyjmujemy jakieś leki, upewnić się czy popijanie ich sokiem grejpfrutowym nie wpłynie na dawkę, która z terapeutycznej może zmienić się w toksyczną.

Przykładem opisanej interakcji są statyny – leki stosowane do obniżenia poziomu cholesterolu. Farmaceutyki te są silnie metabolizowane w wątrobie i jelicie zaś sok grejpfrutowy może blokować ich rozkład i tym samym kilkukrotnie zwiększyć ich stężenie w organizmie powodując wystąpienie efektów ubocznych. Ryzyko uszkodzenia wątroby i mięśni, które może prowadzić do niewydolności nerek znacznie się zwiększy.

Przykładem leków, których stężenie po popiciu sokiem z grejpfruta znacznie spadnie są natamiast leki przeciwalergiczne. Sok z grejpfruta blokuje transportery feksofenadyny stosowanej przy leczeniu alergii i tym samym nie jest ona wychwytywana i lek może wogóle nie zadziałać.

Interakcją żywności z lekami zajęła się między innymi Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration). Wymogiem stało się, aby niektóre leki na receptę i dostępne bez recepty (OTC) przyjmowane doustnie zawierały ostrzeżenia przed piciem soku z grejpfruta lub spożywaniem grejpfruta podczas ich przyjmowania.

 

Oto przykłady niektórych kategorii leków, które mogą wejść w interakcję z sokiem grejpfrutowym:

– statyny (obniżające poziom cholesterolu)
– leki przeciwhistaminowe
– leki hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi)
– leki immunosupresyjne
– leki przeciwlękowe
– kortykosteroidy, które leczą chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy
– leki, które leczą nieprawidłowe rytmy serca

 

Sok grejpfrutowy nie wpływa na wszystkie leki w kategoriach powyżej. Nasilenie interakcji może być różne w zależności od osoby, leku i ilość spożywanego soku grejpfrutowego. Jeśli przyjmujesz któreś z wymienionych leków najlepiej porozmawiaj z lekarzem, farmaceutą lub innym pracownikiem służby zdrowia oraz przeczytaj uważnie ulotkę dołączoną do każdego farmaceutyku, aby dowiedzieć się:

– czy twój konkretny lek może wejść w interakcję z sokiem grejpfrutowym
– ile, i czy w ogóle, możesz pić sok grejpfrutowy przyjmując dany lek
– czy inne owoce (np pomelo, manadrynka) lub soki owocowe mogą wpływać na twój lek w podobny sposób co sok grejpfrutowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]