Jak rozpoznać odwodnienie?

Jak rozpoznać odwodnienie?

25/11/2018 0 przez Maria Piętka
Suche i popękane usta, utrata elastyczności skóry, zapadnięte oczy to pierwsze sygnały groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Ogólne osłabienie organizmu, wycieńczenie, omdlenia to sygnały, których zdecydowanie nie powinniśmy bagatelizować.

Innymi objawami wskazujacymi na odwodnienie organizmu jest suchość w ustach, ustanie wydzielania śliny i potu oraz zmniejszenie ilości wydalania moczu, aż do całkowitego jego zatrzymania. Serce i oddech przyspieszy a ciśnienie się obniży. Jeśli nie uzupełnimy odpowiednio płynów możemy doprowadzić do zaburzeń oraz całkowitej utraty przytomności.

Odwodnienie najczęściej kojarzy nam się z upałem i intensywnym wysiłkiem fizycznym, jednak do znacznej utraty płynów z naszego organizmu może tak samo dojść zimą lub w wyniku choroby – najczęściej w przebiegu biegunki i wymiotów. Odwodnienie to poważny stan, który groźny jest zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. W przypadku tych dwóch grup wiekowych dodatkowym problemem jest bardzo częsty brak chęci przyjmowania odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby.

Im młodsze dziecko tym szybciej dochodzi do odwodnienia. Groźne dla życia może rozwinąć się w ciągu kilku godzin. Jak rozpoznać odwodnienie u niemowlęcia? Świadczyć o nim będzie zapadnięte ciemiączko, policzki i brzuszek. Kolejnym objawem jest niewielka ilość lub zupełny brak łez podczas płaczu oraz brak mokrych pieluszek przez 3 godziny i więcej – objaw ten może być trudny do zaobserwowania w sytuacji, gdy niemowlę ma biegunkę i oddaje obfite, płynne stolce. Dziecko będzie apatyczne, senne, rozdrażnione .Gdy zaobserwujemy któreś z powyższych obajów powinniśmy stan dziecka skonsultować z pediatrą.

Lekkie odwodnienie najczęściej jest leczone w domu i wymaga nawadniania doustnego. W przypadku ciężkiego odwodnienia konieczne może okazać się przyjęcie dziecka do szpitala i podanie płynów dożylnie.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]