Pieluszkowe zapalenie skóry – jak szybko się z nim uporać

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak szybko się z nim uporać

25/11/2018 0 przez Maria Piętka

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych zmian skórnych wieku noworodkowego. Najczęściej spowodowane jest mokrymi, rzadko zmienianymi pieluchami przy towarzyszącej dużej wrażliwości delikatnej skóry dziecka oraz otarciami. W innych przypadkach najczęstszą przyczyną bywa alergia kontaktowa lub czynniki infekcyjne.

Pieluszkowe zapalenie skóry może zaniepokoić rodziców i mocno denerwować malucha. Zwykle znika po domowych zabiegach takich, które zapewniają dobrą wentylację skóry (umożliwienie dziecku jak najdłuższego przebywania bez pieluszki) oraz ułatwiają regenerację uszkodzonego naskórka (dobór odpowiedniej maści).

Kiedy iść do lekarza? Kiedy skóra dziecka pomimo naszych kuracji nie poprawia się bądź przybiera formę pęcherzy, grudek, miodowożółtych strupów z wysiękiem koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Być może spowodowana jest obecnością drożdżaków lub bakterii do zwalczania których potrzebne są odpowiednie leki wydawane na receptę. Twoje dziecko na pewno powinno zostać zbadane przez lekarza również w sytuacji, kiedy wysypce towarzyszy gorączka, maluch odczuwa ból podczas oddawania moczu lub wypróżnienia, a zmiany skórne są krwawiące i swędzące.

Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się przede wszystkim zmianami na skórze w postaci czerwonej, wrażliwej na dotyk wysypki w miejscach przylegania pieluszki do ciała (na pośladkach, udach i genitaliach). Charakteryzuje się rumieniowymi zmianami skóry o łuszczących się brzegach, dobrze ograniczonymi w towarzystwie ognisk satelitarnych. Typowym objawem jest również zmiana nastroju dziecka. Możesz zauważyć, że dziecko jest bardziej nieswoje i kapryśne niż zwykle zwłaszcza podczas zmiany pieluszki. Niemowlę często będzie marudne i płaczące podczas kąpieli i dotykania skóry w trakcie pielęgnacji miejsca ze zmianą.

 

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Podrażnienie z moczu i stolca. Zabrudzona pielucha może podrażniać wrażliwą skórę dziecka poprzez zbyt długi kontakt ciała z bakteriami kałowymi.

Przewlekłe pocieranie skóry i otarcia. Uwieranie, ciągłe przesuwanie się pieluchy spowodowane przez np jej złe dopasowanie może rozwinąć wysypkę i stan zapalny skóry. Najbardziej narażone są wypukłe części ciała niemowlęcia jak pośladki, uda, narządy płciowe i okolice pasa.

Podrażnienie od nowego produktu. Skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Może reagować na zmianę marki jednorazowych pieluch czy chusteczek nawilżających, jak równiez na detergenty, wybielacze czy płyny do płukania tkanin używanych do prania pieluch tetrowych. Inne substancje, które mogą przyczynić się do wystąpienia stanów zapalnych skórnych mogą znajdować się w balsamach, pudrach i olejkach dla niemowląt.

Infekcja grzybicza (drożdżowa) lub bakteryjna. To co na początku było miejscową infekcją może szybko rozprzestrzenić się dalej. Zwłaszcza po obszarze objętym pieluchą, gdzie jest ciepło i wilgotno – to idealne warunki do rozwoju bakterii i drożdżaków.

Wprowadzanie nowych produktów do jedzenia. Zmiany w diecie, u niemowląt karmionych piersią reakcja na to co zjadła mama czy przejście na pokarm stały to główne czynniki wpływające na zmianę zawartości stolca i częstotliwość wypróżnień, a co za tym idzie zwiększenie prawodopodobieństwa powstania wysypki i stanów zapalnych skóry.

Wrażliwa skóra. Niemowlęta ze schorzeniami skóry takimi jak atopowe czy łojotokowe zapalenie skóry mogą częściej zapadać na pieluszkowe zapalenie skóry aczkolwiek w obu tych przypadkach zmiany dotyczą głównie innych obszarów niż pieluchowy.

Antybiotykoterapia. Antybiotyki zabijają bakterie zarówne te złe ja i te dobre. Kiedy dziecko stosuje antybiotyk, liczba bakterii kontrolujących przyrost drożdżaków może być znacznie zubożała co zwiększa ryzyko rozwinięcia infekcji grzybiczej. Poza tym antybiotyki (czy biorą je dzieci czy stosuje je mama karmiąca malucha piersią) zwiększają ryzyko wystąpienia biegunki.

Najlepszym sposobem zapobiegania wysypki i zmian zapalnych skóry jest utrzymanie okolicy pieluchy w czystości i suchości. Oprócz tego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieporządanych zmian skórnych u twojego malucha postaraj się:

Często zmieniać pieluchę – mokrą i brudną usuwaj natychmiast. Jeśli ktoś sprawuje opiekę nad twoim dzieckiem np opiekunka w domu czy żłobku, poproś by dbał o to tak samo jak ty.

Upłucz pupę niemowlęcia ciepłą wodą za każdym razem kiedy zmieniasz pieluchę. Możesz do tego celu użyć umywalki, wanienki lub butelki z wodą. Nawilżone myjki, chusteczki, waciki mogą pomóc przy utrzymaniu czystości ale używając ich zachowaj ostrożność. Nie stosuj tych zapachowych czy zawierających alkohol. Jeśli chcesz użyć mydła zawsze sięgaj po te łagodne i bezzapachowe. Następnie delikatnie osusz skórę dziecka albo pozostaw ją do wyschnięcia. Nie szoruj. Zbyt intensywne pocieranie może tylko podrażnić skórę.

Nie zakładaj bardzo ciasnych pieluch. Zbyt szczelne pieluchy blokują przepływ powietrza co tworzy wilgotne środowisko sprzyjające rozwinięciu się wysypki. Mocno obcisłe pieluszki mogą również powodować obtarcia w talii i na udach dziecka.

Daj dziecku czas bez pieluszki. Jeśli to możliwe pozwól dziecku pobyć bez pieluszki. Wystawienie skóry na powietrze jest naturalnym i delikatnym sposobem na jej osuszenie. Aby uniknąć nieprzyjemnych incydentów połóż niemowlę na dużym ręczniku i poświęć mu czas na zabawę pozostawiając je na trochę od pasa w dół na golasa.

Po zmianie pieluchy dokładnie umyj ręce. Mycie rąk zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii lub drożdży na inne części ciała dziecka, na Ciebie lub na inne dzieci.

W przeszłości powszechnie stosowano proszki, takie jak skrobia kukurydziana lub talk, aby chronić skórę dziecka i wchłaniać nadmiar wilgoci. Dzisiaj lekarze już tego nie zalecają. Wdychany proszek może podrażniać płuca dziecka. Rozważ regularne stosowanie maści (np z cynkiem) w przypadku, gdy twoje dziecko często ma wysypkę aby zapobiec podrażnieniom skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]