Te herbaty pomogą Ci zasnąć i spać spokojnie

Te herbaty pomogą Ci zasnąć i spać spokojnie

27/11/2018 0 przez Maria Piętka

Dobry sen jest kluczowy dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak co trzeci z nas cierpi na bezsenność albo ma chroniczne problemy z zasypianiem. Na ratunek mogą przyjść herbaty ziołowe, które od stuleci uznawane są na całym świecie za naturalne środki nasenne.

 

5 najlepszych herbat na dobranoc, które pomogą Ci spać spokojnie :

1. Rumianek

Powszechnie uważany za łagodny środek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Od lat herbata rumiankowa jest stosowana jako naturalny środek zmniejszający uczucie lęku i niepokoju, leczy bezsenność, poprawia jakoś snu. A to wszystko za sprawą apigeniny – flawonoidu, który sprzyja powstawaniu komórek nerwowych i wzmacnia połączenia między nimi. Wykazuje silną interakcję z receptorami w układzie nerwowym, w tym GABA(A) co powoduje działanie uspokajające i wyciszające.

2. Lawenda

Koi nerwy i odpręża. Aromatyczne olejki eteryczne tego zioła zmniejszają trudności w zasypianiu i zapobiegają nocnemu budzeniu. Picie herbaty lawendowej lub inhalacje zmniejsza uczucie zmęczenia i niepokoju co u osób z zaburzeniami lękowymi wpływa na rzeczywistą poprawę jakości ich snu.

3. Kozłek lekarski (waleriana)

Kozłek lekarski to zioło stosowane od stuleci w leczeniu problemów takich jak bezsenność, nerwowość i bóle głowy. Historycznie używany podczas II Wojny Światowej, aby złagodzić stres i niepokój wywołany nalotami dzisiaj jest jedną z najpopularniejszych ziołowych substancji wspomagających sen w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dostępny zarówno pod postacią tabletek, kropli jak i herbaty. Chociaż nie ma żadnych udokumentowanych badań potwierdzających wpływ waleriany związanych z jakością snu, takich jak częstość akcji serca czy aktywność mózgu faktycznie poprawia jakość snu bez niepożądanych efektów ubocznych. Osoby stosujące kozłek lekarski szybciej zasypiają i mniej się budzą w nocy.

4.Melisa

To pachnące aromatem cytrusów zioło wykorzystuje się do zmniejszenia stresu i poprawy snu od czasów średniowiecza. Podobnie jak kozłek lekarski zwiększa poziom GABA co wskazuje na działanie uspokajające. Jeśli masz przewlekłe problemy ze snem, możesz popijać herbatę z melisy codziennie a efekty zauważysz już po 2 tygodniach.

5. Passiflora (męczennica)

Herbata z passiflory wytwarzana jest z suszonych liści, kwiatów i łodyg tej rośliny. Poprawia ogólną jakość snu, a w połączeniu z walerianą i chmielem zmniejsza objawy bezsenności identycznie jak nie jeden lek przepisany przez lekarza na takie dolegliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]